Ο Άρης Αμφίκλειας πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής κάνοντας παράλληλα το μεγάλο μπαμ στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, καθώς επικράτησε της φιλόδοξης ΠΑΠΕΛ με 66-63, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε με buzzer beater τρίποντο του Μιχέλη στην εκπνοή της αναμέτρησης!

Ένα ντέρμπι που είχε και…τρίτο ημίχρονο, καθώς η ΠΑΠΕΛ διαμαρτυρήθηκε για την τελευταία φάση υποστηρίζοντας πως ήταν εκπρόθεσμο το σουτ της νίκης των γηπεδούχων, υποβάλλοντας και την αντίστοιχη ένταση!

Αλλά και ο Άρης υπέβαλε ένσταση για κακή εφαρμογή των κανονισμών σε φάση περίπου 2′ πριν το φινάλε κάτι που σημαίνει πως το μεγάλο ματς θα έχει και συνέχεια στα γραφεία της ΕΣΚΑΣΕ!

Το σίγουρο πάντως είναι σε πρώτη ανάγνωση, πως ο Άρης Αμφίκλειας πέτυχε μια σπουδαία και ανέλπιστη σε μεγάλο βαθμό νίκη, καθώς εκτός από την θεωρητική διαφορά δυναμικότητας, η ΠΑΠΕΛ διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο και μια διαφορά 10 πόντων έως το 35′, με τον Άρη να κάνει ένα εντυπωσιακό 15-2 στο τέλος που του έδωσε μια μεγάλη νίκη με το καλημέρα του νέου πρωταθλήματος!

Η ΠΑΠΕΛ προηγήθηκε με 8-17 και 14-22 στο 10′, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 31-42.

Οι ”κιτρινόμαυροι” με ένα επιμέρους 4-0 μείωσαν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου σε 35-42. όμως και πάλι η ΠΑΠΕΛ ανέβασε την υπέρ της διαφορά σε 37-50 και 43-54 στο 30′.

Στο 35′ η ομάδα της Χαλκίδας προηγήθηκε με +10 (51-61) για να ακολουθήσει το…μπλακ-άουτ των φιλοξενούμενων και η επική ανατροπή των ”κιτρινόμαυρων”!

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ”ροκανίζουν” σιγά-σιγά τη διαφορά, η ΠΑΠΕΛ έχανε βολές, ο κόσμος μπήκε με τη σειρά του στην εξίσωση του αγώνα και το ματς δεν άργησε να γίνει ντέρμπι!

Στο 37′ ο Άρης είχε ήδη πλησιάσει στους 4 πόντους (57-61) ενώ στο 1’05” για το φινάλε ισοφάρισε σε 61-61!

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με τον Μιχέλη να έχει 0/2 βολές, όμως στη συνέχεια έβγαλαν την άμυνα και στα 24” ξεκίνησαν μια πολύ καθοριστική επίθεση που βρήκε στόχο, με τον Καρκατσούλη στα 7” για τη λήξη να γράφει το 63-61 για το πρώτο προβαδισμα του Άρη!

Στα 4,5” δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Ντιφαντής ισοφάρισε σε 63-63 και ενώ όλα έδειχναν πως το ντέρμπι οδεύει για παράταση, ο Καρκατσούλης με μακρινή πάσα μετά την επαναφορά βρήκε στη γωνία του γηπέδου τον Μιχέλη που με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για εκπρόθεσμο σουτ) διαμόρφωσε το τελικό 66-63 μέσα σε πανηγυρισμούς εντός και εκτός παρκέ για τους γηπεδούχους!

Διαιτητές: Ζαφείρη-Πατάγιας.

Κριτές: Νταλιάνη-ΓιαννόπουλοςΝτουρντουρέκας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 31-42, 43-54, 66-63.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Βέλλιος): Χαρατσής Αντ., Μυλωνάκης 16 (1), Μπαρούτης Παν., Μιχέλης 3 (1), Τραγογιάννης 4, Κολιούκος, Καρκατσούλης 17 (2), Τσεκούρας 11, Κουρέπης 1, Κατσαγάνης 12, Κολοκυθάς 2.

ΠΑΠΕΛ (Τομαράς): Γκιζόγιαννης Ανδρ. 2, Νεστορίδης, Κοσμετάτος, Τσακός 2, Στεφάνου 7 (2), Κατσούλας 5, Πέττας 21 (3), Μπούντζης 3 (1), Σιδεράκης, Βλάχος 5 (1), Αναστασόπουλος 12, Ντιφαντής 6.